Sauna

Sauna byla vždy symbolem odpočinku, relaxace a zdraví. Má nesporné blahodárné účinky na lidský organizmus. Sauna je vyrobena ze dřeva, což samo o sobě působí uklidňujícím dojmem.

Principem fungování sauny je kumulace studeného vzduchu u podlahy a vytlačování teplého vzduchu směrem ke stropu. Člověk snese vysoké teploty vzduchu v sauně i po delší dobu (5 – 10 min. i více). Tělo je schopno snést i vysoké teploty kolem 100°C, což je způsobeno velkým suchem v sauně. To se prudce odpařuje a ochlazuje pokožku na teplotu kolem 40°C.
Proces saunování má pozitivní vliv na činnost srdce a cév, zklidňuje pocit bolesti v kloubech nebo svalech, dokáže zklidnit křeče zažívacích orgánů a má pozitivní vliv na funkci stěn mozkových cév, čímž jsou mnohdy potlačeny migrénové stavy. Saunování proto podporuje kvalitní spánek. Pobyt v sauně podporuje okysličení těla, čímž aktivuje tvorbu protilátek, tím pádem pozitivně stimuluje imunitu. Velmi vhodné je saunování jako prevence nachlazení. Pocením odchází z těla množství škodlivých látek. Pára a horký vzduch pročištují dýchací cesty. Pro vhodný efekt je potřeba kombinovat saunování s ochlazováním a odpočinkem. Vše je potřeba přizpůsobit a načasovat tak, aby Vám to bylo příjemné. Ideální je doba 15 minut pocení a kombinovat s ochlazením . K ochlazení musí dojít okamžitě po výstupu ze saunové kabiny. Dětský organizmus se přehřívá rychleji, tudíž je potřeba dobu u dětí zkrátit. Ideální ukazatel doby saunování je nástup mohutného pocení pokožky. V průběhu procedury je potřeba doplňovat tekutiny, ne však tvrdý alkohol!. Před saunováním je nezbytné se omýt a vysušit pokožku. Po saunování se doporučuje 20 minut odpočívat.

Finská sauna

456Nabízíme možnost využití finské sauny pro max. 5 osob, kde je samozřejmostí možnost ochlazení studenou sprchou či v ochlazovacím bazénu. Součástí sauny je také odpočinkový prostor pro relaxaci během saunování. Připravili jsme pro Vás také výběr vonných esencí na polévání kamen a peelingových solí.

Ohřev vzduchu ve finské sauně zajišťují elektrická kamna. Teplota se pohybuje kolem 85° C. Horký vzduch působí přímo na povrch pokožky, kde roztahuje cévy, tep krve se zvýší a tlak rovnoměrně rozděluje teplo z kůže dovnitř těla. Finská sauna není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy. Před saunováním je potřeba se poradit s lékařem.

Infrasauna

Připravili jme pro Vás také infrakabinu. Je určena pro 2 osoby. Principem výhřevu jsou infrazářiče, které jsou rozmístěny po větší části infrakabiny. Teplota se pohybuje kolem 45°C. Regeneraci organizmu zajišťuje infračervené záření, které proniká do hloubky 4cm do tkáně bez výrazného pocení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám a podobně. Jelikož působí na tělo menší teplota, je infrasauna obecně lépe snášena osobami, které nesnesou vysokou teplotu finské sauny. Či nemohou ze zdravotních důvodů. Zdravotní účinky jsou srovnatelné s funkcí finské sauny.